Buty SPD – czy warto?

Jeśli jeszcze ich nie masz, być może Ci się przydadzą. Pewnie już zastanawiałeś się, dla kogo naprawdę nadają się buty SPD. Kiedy warto w nie zainwestować, a kiedy nie? W dzisiejszym wpisie wszystko, co chciałbyś wiedzieć na ich temat przed dokonaniem zakupu.

Zestaw SPD (buty plus pedały) nie jest małym wydatkiem – najprawdopodobniej wydasz na niego kilkaset złotych. Nie zawsze opłaca się go kupować, a w niektórych sytuacjach Buty SPD mogą wręcz bardziej przeszkadzać niż pomagać.

Do jazdy po mieście wyposażenie tego typu w żadnym wypadku się nie nadaje. Buty SPD mocują stopę do pedału. Częste zsiadanie z roweru podczas jazdy miejskiej byłoby więc utrudnione. Na ulicach nie możemy też rozwijać większych prędkości, zastosowanie tego typu obuwia byłoby więc bezzasadne.

Buty SPD zmieniają technikę jazdy. Dzięki przytwierdzeniu stóp do pedałów, zyskujemy dodatkową siłę napędową powstającą podczas podnoszenia nogi do góry. W zwykłych butach generujemy ją jedynie w czasie naciskania pedałów. Dzięki temu możemy szybciej przyspieszać i łatwiej utrzymywać prędkość.

Jest to jednak sensowne tylko w przypadku długich, najlepiej prostych odcinków drogi. Buty SPD są polecane rowerzystom, którzy pokonują jednorazowo trasy 80-100 kilometrowe i dłuższe.

Do jazdy po parku zestaw SPD nie będzie Ci raczej potrzebny i będzie zbędnym wydatkiem. Możesz go używać na długich trasach, najlepiej za miastem, gdy do dyspozycji masz proste drogi, na których możesz bezpiecznie nabrać prędkości, nie stanowiąc przy tym zagrożenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s