Opony rowerowe i ich typy

Właściwe dopasowanie opon rowerowych ma bardzo duże znaczenie i może zależeć od niego nie tylko Twój komfort , ale również bezpieczeństwo czy poziom zmęczenia podczas jazdy. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawowe typy opon wraz z krótka charakterystyką i ich podstawowym zastosowaniem.

Opony rowerowe różnią się ze względu na grubość i na konstrukcję bieżnika. Im gładsze, tym gorzej sprawdzą się w wymagającym terenie. W pewnych przypadkach warto jednak zrezygnować z bieżnika charakteryzującego się dużą ilością klocków. Poniżej podstawowe typy opon wraz z zastosowaniem

 Opony rowerowe typu slick

Ten rodzaj ogumienia zalecany jest do jazdy po asfalcie – z naciskiem na jazdę szybką. Są to bowiem opony aerodynamiczne, które stawiają mały opór w zetknięciu z nawierzchnią utwardzoną. Będzie nam zatem łatwiej przyspieszać, a jazda będzie wymagała mniej wysiłku. Tego typu opony rowerowe nie sprawdzą się jednak zupełnie w zetknięciu z błotem czy piachem. Dają też większe ryzyko poślizgów. Są cienkie i niemal całkowicie gładkie.

Opony rowerowe semi-slick

Jest to typ opon najbardziej uniwersalny – opcja pośrednia pomiędzy gładkimi oponami slick a oponami do jazdy w terenie. Posiadają one klocki głównie po bokach. Zabezpieczają przed poślizgami i poradzą sobie z niewielkimi utrudnieniami na drodze, jak piasek. W bardziej grząskim terenie mogą już sobie jednak nie poradzić i będą się zapadać. Są to opony rowerowe do jazdy po drogach utwardzonych i nieutwardzonych – z przewagą pierwszych.

Opony terenowe

Są to opony o najbardziej agresywnym bieżniku w całości pokrytym klockami. Nadają się do jazdy w ciężkich warunkach, kopnym podłożu, błocie i piachu. Są grubsze, a na asfalcie wydaja charakterystyczny głośny dźwięk. Na drogach utwardzonych będą stawiać większy opór, przez co będziesz musiał wkładać więcej wysiłku w jazdę. Nie jest to zatem dobry wybór dl osób jeżdżących głównie po mieście.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s