Konserwacja roweru na zimę i przechowywanie

Jeśli zależy Ci na tym, by Twój jednoślad zachował się w dobrym stanie przez długi czas, przed odstawieniem go na zimę w odpowiednie miejsce, powinieneś go dobrze zakonserwować. Jak to zrobić? Jakie zabiegi przeprowadzić i gdzie przechowywać rower w zimie?

Konserwacja jednośladu to kluczowy etap jego przygotowania do zimowej przerwy w użytkowaniu. Zanim postawisz czy powiesisz w go bezpiecznym miejscu, postaraj się odpowiednio go zakonserwować, by poszczególne podzespoły zostały jak najlepiej przygotowane do kilkumiesięcznego bezruchu. Jak to zrobić?

Po pierwsze powinieneś dobrze odtłuścić, umyć i wysuszyć ramę. Możesz użyć szamponu do mycia aut lub ewentualnie zwykłego płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy, żeby po wszystkim dokładnie opłukać i osuszyć ramę.

Następnie elementy ruchome. Wszystkie powinniśmy dokładnie wyczyścić, nasmarować i przetrzeć. Absolutną koniecznością jest zabezpieczenie łańcucha, zębatek i przerzutek. Na zimę nie musimy żałować smaru, nie będziemy już wyjeżdżać rowerem na drogę, także nie musimy martwić się o przyklejający się do łańcucha brud.

Gdzie przechowywać rower?

Najlepiej trzymać jednoślad w możliwe ciepłym miejscu. Piwnica czy garaż nie będą raczej spełniały tego wymogu – tym bardziej balkon, jednak z konieczności często właśnie tam przechowujemy rowery. Najlepiej byłoby trzymać nasze dwa kółka w ogrzewanym pokoju, jednak zrozumiałe jest, że nie zawsze mamy taką możliwość. Jeśli chcesz trzymać rower w domu, oszczędzając miejsce, najpraktyczniej będzie powiesić go na ścianie, na specjalnie przygotowanym wieszaku.

Dobrze oczyszczony, nasmarowany i trzymany w cieple rower wiosną będzie gotowy do użytku. Pamiętaj jednak również o wykonywaniu przeglądów i serwisowaniu roweru. Pomoże to wydłużyć jego żywotność i w dłuższej perspektywie może się bardzo opłacić.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s