Kaski rowerowe – budowa

kaski roweroweWiększość cyklistów nie zastanawia się nad budową kasku rowerowego. Jest to błędne podejście, ponieważ poznanie jego konstrukcji oraz zrozumienie działania pomogą w wyborze sprzętu.

Część zewnętrzna

To bardzo istotny element kasku rowerowego, gdyż chroni nas podczas upadku. O poziomie bezpieczeństwa decyduje jakość i wytrzymałość materiału, z którego został on stworzony. Podczas produkcji skorupa kasku powlekana jest warstwą wykonaną z tworzywa sztucznego lub ceramiki. Podczas zakupów powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na twardość sprzętu, ponieważ w dużej mierze odpowiada ona za nasze bezpieczeństwo. Oczywiście należy znaleźć model, który nie będzie za ciężki. Dobrym pomysłem będzie wybór sprzętu wykonanego z ceramiki, gdyż będzie on jednocześnie twardy, a co za tym idzie wytrzymały, oraz lekki. Dodatkowo odporny będzie na wszelkiego rodzaju zarysowania i inne drobne uszkodzenia. Jak diabeł wody święconej powinniśmy unikać kasków, które poddają się sile naszych rąk podczas próby ich ściśnięcia.

System wentylacji

Przez niektórych bagatelizowana, lecz jest to bardzo ważna sprawa, szczególnie w wyjątkowo gorące dni, ponieważ wtedy intensywnie działa nasz układ chłodzący i nasza skóra zaczyna wydzielać pot. Wentylacja jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia przepływ powietrza dzięki któremu skóra głowy oraz włosy są ciągle suche. Jednakże ilość otworów musi być zbalansowana, ponieważ jeżeli będzie ich zbyt wiele, konstrukcja kasku zostanie narażona na osłabienie. Kaski rowerowe powinny być również wyposażone w siateczkę, który będzie nas chronić przed niechcianymi gośćmi, takimi jak robaki czy muchy.

Część wewnętrzna

Kaski rowerowe dobrej jakości cechuje wnętrze wyłożone specjalną warstwą pianki lub przyjemną, miękką gąbką. Te dwa materiały zapewniają najlepszy ochronę przed podrażnieniami oraz nie będą uciążliwe podczas wysokich temperatur. Dobra wyściółka zapewnia także komfort – kask musi być bardzo wygodny. Warto wybrać model, który wyposażony jest w specjalne wkładki antybakteryjne, które są odpowiedzialne za zwalczanie brzydkich zapachów. Należy zadbać o to, aby wybrany przez nas model kasku miał możliwość wymiany wkładki. Umożliwi to wymianę i szybsze oraz dokładniejsze czyszczenie.

Pasek

Każdy kask powinien być zapinany pod brodą za pomocą paska z klamrą. Rozwiązanie to jest jednak czasem niewygodne i irytujące. Na szczęście producenci słuchają skarg klientów i wprowadzają nowości, które podnoszą komfort używania sprzętu. W przypadku zapięć są to różnego rodzaju elementy wykonane z gąbki. Producenci prześcigają się w tego typu nowinkach, więc znajdziemy sporo komfortowych kasków. Zapięcie powinno być proste – tak aby w razie potrzeby można było szybko zdjąć lub założyć kask.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s