Zimowe buty SPD

zimowe buty spdZbliżająca się zima to dla rowerzystów nierozstających się ze swoimi jednośladami czas przygotowań do nowych nieco bardziej surowych warunków panujących na drogach. Przygotowania dotyczą nie tylko samego roweru, który należy odpowiednio zakonserwować i przystosować do niskich temperatur czy soli, którą posypywane są ulice, lecz także samych rowerzystów, którzy są najbardziej wystawienia na szkodliwe działanie warunków pogodowych.

Ocieplane rękawiczki, kurtki, spodnie, osłona na szyję i twarz, czapka mieszcząca się pod kaskiem no i oczywiście odpowiednie buty SPD to podstawa zimowego wyposażenia rowerzysty. Buty SPD są tak skonstruowane by pomagać nam w jeszcze lepszym panowaniu nad swoim rowerem i napędzaniu go w ruch. Zimowa odmiana tych butów nie należy do żadnych nowości, jednak nie są one tak popularne jak ich letnie odpowiedniki. Przed sezonem możemy znaleźć tego typu obuwie zazwyczaj w specjalistycznych sklepach rowerowych, bowiem korzystają z niego rowerzyści, którzy poszukują konkretnych rozwiązań, rzadko kiedy zdarza się, by mało doświadczony rowerzysta od razu sięgał po buty SPD.

Dobre buty rowerowe dostosowane do warunków zimowych pozwalają rowerzystom na komfortową jazdę w niskich temperaturach, podczas opadów śniegu, a nawet deszczu. Odpowiednie zabezpieczenie stóp przed zimnem i wilgocią podczas podróży to jeden z najważniejszych czynników, który ma bezpośredni wpływ zarówno na komfort jazdy jak i nasze zdrowie.

Zimowe buty SPD na pierwszy rzut oka przypominają zwykłe buty letnie, które zabieramy na rower, jednak zazwyczaj są wyższe, sięgające za kostki, aby lepiej chronić stopy przez mrozem i opadami atmosferycznymi. Wyróżniają je także podwyższone cholewki czy zastosowanie tzw. komina neoprenowego, który zapinamy na rzep chroniąc swoje stopy i nogi przed przedostawaniem się do wnętrza buta wilgoci i chłodu. Wszystkie elementy wentylacyjne wykonane z przewiewnych siatek w zimowych butach rowerowych zastępuje się zapewniającymi szczelność i jednocześnie oddychalność tkaninami, np. popularnym Gore Tex. Takie rozwiązania sprawiają, że buty stają się cieplejsze oraz odporne na przemakanie, a dodatkowo docieplana wkładka zapobiega przedostawaniu się zimna przez podeszwę buta. Głównym założeniem konstrukcyjnym zimowych butów rowerowych jest but, który zapewni rowerzyście odpowiednią ochronę na tyle by nie musiał on stosować żadnych dodatkowych ocieplaczy.

Zimowe buty SPD czy obuwie rowerowe zalecane są zazwyczaj osobom, które na jednośladach spędzają długie godziny, niezależnie od warunków pogodowych i niskich temperatur. W przypadku bardzo okazjonalnych przejażdżek zimowych większości osób wystarczą specjalne pokrowce czy ocieplacze na buty, dlatego warto dostosować swoje potrzeby do faktycznych planów by nie wykosztować się na drogie buty zimowe i przejeździć w nich kilka godzin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s