Zakup roweru na firmę

Prowadzenie firmy często wiąże się z różnymi wydatkami. Wśród nich może znaleźć się również zakup roweru. Wbrew pozorom, to wcale nie jest domena wypożyczalni. Po tym, jak spełnisz odpowiednie kryteria, zakup roweru możesz zaliczyć do kosztów prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

Zazwyczaj z wydatkami firmy kojarzy nam się samochód osobowy. Niemniej, coraz częściej właściciele podmiotów gospodarczych sięgają po alternatywne środki transportu – skutery, ale także rowery, które nie należą do typowych rozwiązań dla firm. Rosnące ceny paliw sprawiają, że wybór ten często jest podyktowany względami ekonomicznymi. Jednak w grę wchodzą także kwestie ekologiczne i zdrowotne.

Zakup roweru na firmę musi być uzasadniony

Żeby zakup roweru na firmę był możliwy, musi się on przysłużyć realizowaniu celów działalności gospodarczej. Co więcej, zaistnienie takiej sytuacji musi zostać udowodnione przez właściciela firmy.

Taki stan rzecz został podkreślony w interpretacjach izb skarbowych. Zgodnie z nimi zaliczenie do kosztów jest uzasadnione wtedy, kiedy pomiędzy zakupem roweru i prowadzeniem działalności utrzymuje się związek. Znaczy to tyle, że jednoślad musi być wykorzystywany w ramach działalności i na jej potrzeby. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup roweru na firmę, będzie musiał wykazać również wpływ tego zakupu na osiągnięcie przychodów, lub zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła.

rower na firmęRower na firmę – zamiast czy oprócz samochodu?

Wśród wątpliwości wokół zakupu roweru na firmę, pojawiają się te związane z zakupem samochodu osobowego. Czy możliwe jest posiadanie obu środków transportu? Czy może jednak trzeba dokonać wyboru?

Pojawianie się takich obiekcji jest w pełni uzasadnione, natomiast wcale niepotrzebne. Zarówno cztery, jak i dwa koła mogą być przydatne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dopóki przedsiębiorca jest w stanie wykazać potrzebę posiadania obu, dopóty bez problemu do kosztów może zaliczyć zarówno samochód, jak i rower. Przykładem takiej sytuacji mogą być spotkania z klientami. O ile w obrębie jednego miasta rower może sprawić, że dotarcie na spotkanie będzie szybsze, niż gdybyśmy wybrali samochód, o tyle rowerowa wycieczka z Warszawy do Gdańska raczej nie przysłużyłaby się osiąganiu przychodów. W takich przypadkach oba środki transportu mają swoje uzasadnienie.

Amortyzacja

Zakup roweru na firmę może być różny w skutkach, jeśli chodzi o jego rozliczenie. To, rzecz jasna, jest uzależnione od wartości pojazdu. Jeżeli nie przekracza ona 3500 złotych (netto lub brutto, zależnie od tego, czy chodzi o płatników VAT, czy też nie), rower jest ujmowany jednorazowym wpisem do pozostałych wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Koszt wyższy i przewidywany czas użytkowania dłuższy niż rok ma dwojakie konsekwencje. Po pierwsze rower musi się znaleźć w ewidencji środków trwałych (w Klasyfikacji Środków Trwałych znajdziemy go z symbolem 790 – pozostałe środki transportu). Po drugie, rower musi zostać poddany amortyzacji, czyli stopniowym wprowadzaniem go w koszty przez określony czas. Wyjątkowo, nawet gdy koszt przekracza 3,5 tysiąca złotych, zakup roweru na firmę może być rozliczone poprzez jednorazową amortyzację. Jest to możliwe w ramach pomocy de minimis i przysługuje nowym i małym przedsiębiorcom.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s